Передозування стимуляторами-речовинами амфетамінового ряду

Речовини амфетамінового ряду (ВАР) – це група речовин, в яку входять синтетичні стимулятори, включаючи амфетамін, метамфетамін, меткатинон і речовини групи екстазі (наприклад, MDMA і MDA). Ця категорія наркотиків має настільки схожі хімічні особливості і дію, що навіть досвідченим споживачам складно визначити, який наркотик вони вжили. До основних видів ВАР, які незаконно використовуються в Україні, відносяться метамфетамін (часто, хоча і не завжди іменований «Гвинт») і меткатинон («джеф», «мулька» або “бовтанка”).

Інтоксикація (отруєння, передозування)

Під час вживання ВАР підвищується кількість речовин, які називаються нейромедиаторами. Ці речовини відповідають за активну роботу мозку, викликають рухове збудження і посилення психічної діяльності (підвищується концентрація уваги, людина стає енергійним).

Ознаки впливу ВАР: посилене серцебиття, підвищення кров’яного тиску і температури тіла; підвищена активність і енергійність (приплив сил); рухове збудження, ейфорія (гарний настрій), відчуття благополуччя, самовпевненість; зайва балакучість і товариськість; зниження апетиту.

Прояви передозування стимуляторами:

параноя

психоз

дратівливість

тривожність

паніка

вегето-судинний криз (підвищення тиску, підвищене потовиділення, тремор, запаморочення)

посилене серцебиття (на сленгу споживачів: «молотки» - відчуття, що «серце стукає у вухах»

підвищення температури тіла (на сленгу споживачів: «праски» - відчуття жару, перегріву)

сильний головний біль, болі в грудях і спазми м'язів

У рідкісних випадках у споживача, який прийняв неабияку кількість ВАР, можуть виникнути небезпечні для життя симптоми:

епілептичний припадок

судоми

інсульт

зупинка серця

Причина передозування стимуляторами. Передозування ВАР виникає внаслідок надмірного вживання стимулятора або повторного вживання, в той час, коли доза наркотику, прийнятого раніше, ще не виведена з організму.
Передозування стимуляторами часто протікає як гостра псіхостімуляторная інтоксикація (ОПІ). Спостереження за споживачами ВАР показують, що в більшості випадків (але не завжди) симптоми ОПИ проявляються у вигляді гострого психозу (панічна атака) і, незважаючи на те, що прицьому можуть спостерігатися фізичні розлади (тахікардія, підвищення температури тіла), ОПИ проходить самостійно і не потребує медичного втручання. Однак бувають і такі випадки, коли передозування ВАР загрожує життю. У цьому випадку необхідна медична допомога.
Важливо розуміти, що передозування ВАР відрізняється від передозування опіатами. Не існує препаратів, які можуть швидко і безпечно усунути передозування стимуляторами.
Надання допомоги при передозуванні ВАР
Коли споживач стимуляторів відчуває важкі симптоми, контроль над ситуацією повинні взяти на себе люди, що знаходяться поруч. При цьому від помічників потрібно зібраність, розважливість і знання для надання ефективної допомоги.

Що необхідно зробити:

  • негайно викликати швидку медичну допомогу або відвезти людину в лікарню швидкої допомоги;
  • дати рясне пиття;
  • можна дати потерпілому 20-30 крапель корвалолу (валокордину) – не більше!
  • підтримувати людину в свідомості і спокої, наскільки це можливо;
  • постаратися знизити температуру тіла. Для цього треба покласти прохолодну вологу пов’язку в пахви, під коліна, на лоб;
  • якщо станеться зупинка серця, необхідно почати робити штучне дихання і непрямий масаж серця;
  • завжди потрібно пам’ятати, що при передозуванні ВАР необхідна швидка медична допомога та її потрібно забезпечити якомога швидше.

Чого НЕ МОЖНА робити:

  • не залишати людину одного, за винятком тих випадків, коли потрібно знайти допомогу;
  • не кладіть людини в ванну або під душ;
  • не вводити ніяких наркотиків! Серед споживачів поширена помилка, що при передозуванні стимуляторами треба ввести опіати («ширку»), щоб «попустило». Соціальні працівники повинні пам’ятати і роз’яснювати споживачам наркотиків, що це небезпечно для життя, так як може призвести до зупинки серця. Також неприпустимо давати в таких випадках алкоголь, каву і навіть чай;
  • не вводити внутрішньовенно воду! Ще один поширений в середовищі споживачів наркотиків міф, що введення води нібито знижує концентрацію наркотику в організмі

Рішення про введення потерпілому тих чи інших препаратів приймають тільки медичні працівники. Самолікування в даному випадку може призвести до негативних наслідків!

Опіоїди – це наркотичні речовини, похідні опіумного маку, які включають натуральні (опіати), синтетичні і напівсинтетичні наркотики, виготовлені в лабораторії, фабрично або в кустарних умовах. До поширених опіоїдів відносяться героїн, ацетильовані опіумні наркотики («ширка», «чорний» і т.д.), морфін, кодеїн, трамадол та метадон.

Головний побічний ефект опіоїдних наркотиків – це пригнічення дихання: люди вмирають від опіоїдної передозування, тому що їхнє дихання сповільнюється або зупиняється.

Передозування може трапитися з кожним, але найчастіше до неї схильні:

  • споживачі з тривалим стажем після тривалої перерви у вживанні;
  • люди, які вживають наркотики ін’єкційно;
  • «Новачки»;
  • люди, які мають проблеми зі здоров’ям.

Причини опіоїдної передозування

  • Знижена толерантність: вживання наркотику після тривалої перерви (тюремне ув’язнення, ремісія, детоксикація або перебування в стаціонарі на лікуванні від наркозалежності);
  • ·Змішування опадів з іншими депресантами (Речовинами, що пригнічують центральну нервову систему): іншими опадами, алкоголем, бензодіазепінами (сибазон, реланіум), ліками від кашлю або антигістамінними препаратами (наприклад, димедролом), тому що поєднання цих речовин посилює пригнічення дихання;
  • Часте вживання наркотиків протягом короткого часу – то, що на мові клієнтів називається «наздоганяти»;
  • Невідоме якість наркотику теж може привести до передозування, оскільки якість і сила впливу нелегальних наркотичних речовин непередбачувані. Найчастіше продавці нелегальних наркотиків змішують їх з іншими речовинами, під виглядом одного речовини продають зовсім інше, більш небезпечне і токсична.Поганий стан здоров’яможе підвищити ризик передозування. Люди зі зниженим імунітетом (при ВІЛ-інфекції, туберкульозі), в період гострих захворювань (застуда або інші респіраторні інфекції), а також із захворюваннями печінки більш схильні до ризику передозування.

Профілактика опіоїдних передозувань

  • Бути уважними в ситуаціях, когдатолерантность може знизитися. Особливо, коли людина недавно вийшов з в’язниці або був на детоксикації, а також робив перерву в вживанні.
  • ·Не змішувати опіоїди і інші наркотики,які можуть привести до передозування.
  • ·Вживати заходів для перевірки якості наркотику. Якщо купувати наркотики у знайомого дилера, то легше контролювати якість дози. Не слід купувати наркотики у незнайомих осіб. Про маловідомі наркотики слід намагатися дізнатися якомога більше у тих, хто приймав їх раніше.
  • ·Вживати меншу дозу в період будь-якої хвороби.
  • ·При прийомі наркотиків бути особливо обережним, якщо нещодавно з вами траплялася передозування. У людини, що мав досвід передозування в минулому, підвищуються шанси передозування в майбутньому.
  • ·Перейти з ін’єкційного вживання на неін’єкційним – куріння, ковтання або назальні (вдихання) вживання.
  • · Для опіоїдних наркозалежних участь у програмі замісної підтримувальної терапії є ефективною профілактикою передозування.

Симптоми опіоїдної передозування:

  • шкіра бліда або синюватого відтінку, посиніння кінчиків пальців або губ, ціаноз;
  • поверхневе, скрутне дихання або відсутність дихання взагалі;
  • блювота;
  • відсутність реакції на стимуляцію (назвіть голосно ім’я людини, розітріть своїм кулаком кістка його грудної клітини, натисніть на мочки вух або «точку Боткіна» («ямочка» над ключицею), поплескайте людини по щоках. Він відповідає?);
  • втрата свідомості.

Допомога при передозуванні:

  • Почистіть дихальні шляхи: переконайтеся, що нічого не заважає людині дихати (жувальна гумка або блювотні маси). Очистіть його рот своїм пальцем (на палець можна намотати кінчик носової хустки або іншої тканини).
  • Викличте швидку медичну допомогу.
  • Зробіть штучне дихання: покладіть людини на спину, перекиньте голову назад і затисніть ніс. Зробіть глибокий вдих і повільно вдихніть повітря йому в рот. Повторюйте цю процедуру кожні 4-5 секунд на протязі 1-2 хвилини, і знову перевірте стан потерпілого. Повторіть, якщо необхідно.
  • Зробіть непрямий масаж серця, якщо у потерпілого відсутня серцебиття.

Методика непрямого масажу серця:

  • Покладіть людини на спину.
  • Покладіть підставу долоні однієї руки поперек грудної клітки на «сонячне сплетіння».
  • Кисть другої руки потрібно покласти на першу таким чином, щоб мізинці утворювали кут в 45 градусів.
  • Натискайте на грудну клітку, не відриваючи кисті рук від грудей. Повторюйте ритмічні поштовхи кожні 10-15 секунд, чергуючи зі штучним диханням – через кожні чотири натискання робити один вдих.
  • Продовжуйте робити штучне дихання і непрямий масаж серця до тих пір, поки людина не подасть ознак життя або до приїзду швидкої допомоги. 
  • Введіть налоксон: Якщо у вас є налоксон, то введіть його внутрішньом’язово 1-2 мл. Налоксон починає діяти через 1-3 хвилини. Його ефект триває 30-60 хвилин. Цього часу достатньо, щоб дія опіоїдів припинилося і стан передозування пройшло. При необхідності через 30 хвилин можна ввести налоксон повторно
  • його НЕ треба робити при опіоїдної передозуванні:
  • робити ін’єкцію іншого речовини, крім налоксону (наприклад, соляний розчин, кіпячееная вода, стимулятори і т.д.);
  • закріплювати мова шпилькою: досить просто перевірити, чи не запав язик і відкриті дихальні шляхи.